EXIF چیست؟


EXIF مخفف عبارت Exchangeable Image File Format است و هر بار که عکسی با گوشی یا دوربین دیجیتال خود می‌گیرید فایلی روی دستگاه شما ذخیره می‌شود. علاوه بر ذخیره شدن عکس، اطلاعاتی راجع به آن عکس نیز ذخیره می‌شود. این اطلاعات شامل تاریخ، ساعت، تنظیمات دوربین و اطلاعات دیگر است.

اگر از دوربینی استفاده می‌کنید که قابلیت مکان دهی (GPS) داشته باشد، اطلاعات مکان گرفته شدن عکس نیز ذخیره می‌شود.

 


چگونه این اطلاعات را حذف کنیم؟


در اصل شما نمی‌توانید جلوی ذخیره شدن این اطلاعات را بگیرید اما می‌توانید آن‌ها را حذف کنید. اما در مورد اطلاعات مکان عکاسی می‌توانید کاری کنید که این اطلاعات ذخیره نشود.

ویندوز: روی عکسی که می‌خواهید اطلاعات آن را ببینید کلیک راست کرده و گزینه Properties کلیک کنید. اگر به بخش Details بروید اطلاعات عکس را خواهید دید. برای پاک کردن این اطلاعات باید در پایین صفحه روی لینک Remove Properties and Personal Information کلیک کنید.

 

 

مک: پاک کردن این اطلاعات در مک به سادگی ویندوز نیست و باید از یک اپلیکیشن برای این کار استفاده کنید. با این حال می‌توانید مکان را در حالت Preview پاک کنید. عکس را باز کنید، به آدرس Tools -> Show Inspector بروید و بخش GPS را انتخاب کنید. حالا دکمه Remove Location را در پایین بزنید.

هنوز اطلاعات فراوانی درباره عکس وجود دارد که باقی مانده‌اند. با استفاده از اپلیکیشن ImageOptim می‌توانید تمام این اطلاعات را پاک کنید. به محض اینکه عکس را در این اپلیکیشن بریزید، اطلاعات آن حذف خواهد شد و نسخه جدید بدون اطلاعات جای نسخه قدیمی را می‌گیرد.