عکس چیست؟

 

برخلاف آنچه که تصور میشود، یک عکس همواره غیر قابل رویت است و همان چیزی نیست که ما میبینیم. عکس برخلاف انواع دیگر انگارهای دیداری، برگردان تقلید و یا تاّویل از سوژه نیست بلکه در واقع نشانی از آن است(بورنت[1]) شاید برای شروع بحث از جمله سنگین و پرمحتوایی در مورد عکس استفاده کردیم اما در حقیقت برای درک واژه عکس باید به ماهیت فلسفی آن آگاه شوید.آگاهی در مورد ماهیت فلسفی عکس به ما کمک میکند به درک بهتری از آن برسیم. کاربرد عکس و عکاسی در زندگی روز مره را میتوان در زندگی و رشد جسمی و روحی نوجوانان وجوانان جستجو کرد. این دسته با چنان سرعتی رشد و تغییر میکنند که اطرافیان نمیتوانند همه لحظات را به خاطر بسپارند.

در این زمان است که دوربین به میدان می آید و لحظات دیدار، جدایی و تجدید دیدار و ... را ثبت میکند تا کمکی برای حافظه تصویری باشد.پس اینطور برداشت میشود که مردم عکاسی را در زمان های تغییر سریع در زندگی شان به کار میگیرند، در این زمان ها عکس به روشنی بیان کننده آرزوی نگاه داشتن زمان است تا فرصتی بیشتر برای تثبیت تجربه لحظه ای فراهم کند که در شرایط معمول به سرعت میگذرد.[فاکس1957] همچنین کریس میگوید تصاویر میتوانند بعد از زمان خوانده شوند.آنها پایدار میمانند، زمان را کنترل میکنند و بر گذر زمان کنترل دارند.[کریس1952]

حال اندکی با معنای فلسفی عکس و دلیل وجود آن در بین هزاران اتفاق دیگر آشنا شدیم. عکس و عکاسی در گذر زمان ارزش پیدا میکند همه ما عکس های قدیمی خودمون رو با ارزش تر میدونیم یعنی اگر عکس های جدیدمون از بین برن اتفاقی نمی افته اما عکس های قدیمی نه، اون ها دیگه فرق میکنه. اینجاس که دیگه ماهیت زمان و ارزش آن در خاطرات تصویری ما خودی نشان میدهد.

حال به بُعدِ دیگری از عکاسی توجه کنید: عکاسی دفاع در برابر اضطراب است،جانشینی برای خانواده فراهم میکندو این کمک را به مردم میکند که احساس کنند گذشته خاصی داشتند[لاگرینچ1980]. گردشگران زمانی که احساس خطر میکنند از عکاسی برای تصاحب فضا استفاده میکنند و این موضوع یعنی همان دفاع در برابر اضطراب،در مورد خاصیت جانشینی نیز میتوان به عکس هایی که در شبکه های اجتماعی بین اعضای یک خانواده که دور هستند اشاره کرد. البته اگه بخوایین این عکسا رو چاپ شده بفرستین عکس اَپ میتونه این کارو بکنه هاsmiley.حالا کلاً عکس ها رابطه بین تکرار و خاطره رو ایجاد میکنن. نزدیکی تکرار و خاطره در همین جا قرار گرفته است، خاطره نمیتواند چیزی را که از ما ربوده است همانگونه بازگرداند. و این میتونه برای ما سخت باشه اما در عوض خاطره امکان را به گذشته برمیگرداند و ممکن است تلاش برای بازیابی آن خاطره از طریق عکس تازگی را برای ما به ارمغان بیاورد یعنی یه حس خوب که بعد از دیدن عکسامون بهمون دست میده. واسه همینه که عکس چاپ شده ارزشش خیلی بیشتر از صدها حجم توی دنیایی مجازی و مانیتور گوشی و کامپیوتره.

به طور کلی عکس ها نماینده ما از خاطراتمان هستند و لزوماً آنچه ما از خاطراتمون به یاد میاریم نیستن و ممکنه چنتا خاطره با هم باشن چون خاطرات در ذهن ما هستند بعد از مدتی با هم ترکیب میشن و اصلاح میشن، ولی عکس معنای خودشو داره که معنای اصیل و واقعی است و نمیتواند انتظار خاطرات ذهنی ما را برآورده کند. به قول ستاک: لحظه عکس هرگز نمیتواند تکرار شود، چنین لحظه ای در عمق یاد گذشته ای نهفته که نسبت به اتفاقات و افراد موجود احساس میشود.

پس حالا که با ارزش عکس آشنا شدید همونجا که نشستین سریع دست به کار شید و از سامانه چاپ آنلاین عکس، عکساتونو چاپ کنید.اینجا این قابلیت رو داره که عکس هاتونو که با گوشی انداختین رو چاپ کنه ، تخته شاسی چاپ کنه(چاپ آنلاین تخته شاسی ، چاپ عکس روی شاسی در 40 سایز و 3 ضخامت و ارسال به سراسر کشور در کمتر از 1 روز، با ضمانت بازگشت 7 روزه با عودت مبلغ و همینطور ضمانت یک ساله محصول)  یا چاپ آنلاین آلبوم یا چاپ آنلاین فتوبوک و اصلاً چاپ آنلاین همه چی اصلاً ما اینجا هر چی شما بخوایید چاپ آنلاین میکنیم فقط کافیه شما درخواست بدیدsmiley