در دنیای دیجیتال امروزی و با هر قدم رو به جلو تکنولوژی، چاپ عکس ها از جمله اموری محسوب می شوند که به دست فراموشی سپرده خواهند شد. اما شاید یادآوری مزایا و دلایل چاپ عکس سرعت این روند را کاهش دهد. چاپ عکس در خیلی از افراد حس نوستالژیکی را القا می کند. با هر بار ورق زدن آلبوم عکس ها به راحتی می توان یاد و خاطرات گذشته را زنده کرد. از بعد مرور خاطرات و تجربه حس و حال خوب آن که بگذریم، نگهداری عکس ها به صورت چاپ شده بسیار ایمن تر از سایر روش ها مثل نگهداری در کامپیوتر و گوشی و تبلت و... خواهد بود.
زیرا به وسایل دیجیتالی نمی توان اعتماد کرد و ممکن است با بدافزارهایی مثل ویروس یا حتی زمین افتادن و آسیب دیدن این تجهیزات، تمامی عکس های خود را برای همیشه از دست دهید. به همین منظور، در این مطلب ما سعی داریم ضمن بررسی دلایل چاپ عکس به مزایای فوق العاده آن نیز اشاره کنیم، همراه ما باشید.
 

اهمیت و دلایل چاپ عکس

اولین و مهم ترین گزینه از میان دلایل چاپ عکس یادآوری روزهای گذشته و خاطراتی است که در دل آن عکس های ثبت شده به یادگار، نهفته است. هر عکس داستان خود را دارد. این داستان می تواند اتفاق خاص و حتی خوشحال کننده ای باشد که با هر بار یادآوری آن، روح آدمی تازه می شود.

دلایل چاپ عکس


دلایل چاپ عکس مثل دکور خانه یا محل کار

به سادگی می توانید عکسی از روز عروسی یا دورهمی خانوادگی خود را چاپ کنید و بر روی طاقچه یا دیوار خانه خود قرار دهید و خاطرات آن روز خاص و به یاد ماندنی را برای همیشه زنده نگه دارید. حتی می توانید با انتخاب یک فریم و قاب مناسب که با دکور خانه نیز متناسب باشد، حس و حال تازه ای به محیط منزل یا محل کار خود بخشید.
 


مشکلات و سخت بودن نگهداری عکس ها به صورت دیجیتال

با به روی کار آمدن دوربین های دیجیتال، طبیعتا عکاسی کردن بسیار راحت شده است. اما از طرف دیگر، ایمنی و نگهداری تصاویر نیز بسیار سخت و مشکل خواهد بود. چرا که بدافزارهای زیادی مثل ویروس می توانند در کسری از ثانیه گوشی یا تبلت شما را از کار بیندازند.
علاوه بر آن، شاید جالب باشد بدانید که ذخیره عکس ها با فرمت های دیجیتال، به طرز قابل توجهی کیفیت آن را کاهش خواهد داد. چرا که یک عکس باکیفیت حجم زیادی را اشغال کرده و بعضی دستگاه ها حافظه لازم برای این امر را در اختیار ندارند. پس برای نگهداری آن ها مجبور به کاهش سایز و حجم تصاویر خواهید بود. این امر در نهایت منجر به کاهش کیفیت تصاویر شما می شوند. پس ایمنی و ماندگاری از جمله مهم ترین دلایل چاپ عکس محسوب می شود.
 

دلایل چاپ عکس


دلایل چاپ عکس مثل هدیه دادن

خیلی وقت ها، انتخاب هدیه برای یک دوست نزدیک یا اعضای خانواده، تبدیل به فرایندی سخت و طاقت فرسا می شود. در حالی که شما می توانید با هدیه دادن یک عکس مشترک، نشان دهید که برای آن فرد و رابطه ای که دارید، ارزش خاصی قائل هستید. فرد مورد نظر نیز با هر بار نگاه کردن این عکس، به یاد شما خواهد افتاد.
 


نگاه کردن مداوم به آن ها

از جمله دلایل چاپ عکس راحتی تماشا کردن آن ها است. باید قبول کرد که در صورت ذخیره عکس ها به صورت دیجیتال، چندان به آن ها نگاه نخواهیم کرد و چه بسا که با گذر زمان، حتی آن ها را فراموش خواهیم کرد. اما در صورت چاپ عکس، هر چند وقت یک بار و مرتبا به آن ها سر خواهید زد. چرا که لذت ورق زدن آلبوم عکس و یادآوری خاطرات گذشته امری غیر قابل انکار است.
 


طراحی و ساخت مجموعه

با هر اتفاق خاص مثل ازدواج یا به دنیا آمدن یک فرزند جدید، شما این فرصت را دارید که با چاپ عکس های فوق العاده مجموعه ای زیبا و ماندگار بسازید. برای مثال می توانید قسمتی از خانه را برای این منظور در نظر گرفته و با استفاده از رنگ‌ های متناسب و دیگر وسایل تزئینی و اکسسوری های مرتبط با حال و هوای عکس ها، تم خاصی به فضای خود بدهید.
علاوه بر آن می توانید با استفاده از این عکس ها آلبوم های کوچکی را تزئین کرده و به نزدیکان خود هدیه دهید. یکی از مزایا و دلایل چاپ عکس و ساخت مجموعه، امکان نوشتن اطلاعات مربوط به آن است. برای مثال، شاید بعد از گذشت چندین سال شما دیگر قادر به یادآوری کامل خاطرات مربوط به آن عکس نباشید، اما نوشتن تاریخ همراه با توضیحی مختصر در مورد اتفاقات آن روز کمک خوبی به حافظه شما خواهد کرد. البته این نوشته می تواند تنها شامل اطلاعات نشود، حتی می تواند شامل جمله یا متنی باشد که حال و هوای متناسبی با آن عکس دارد.
 

دلایل چاپ عکس


توانایی بهره گیری از تکنولوژی

با وجود تاثیر منفی دنیای دیجیتال بر روی این امر، گاهی اوقات می توان پیشرفت تکنولوژی و امکان بهره گیری از آن را از جمله دلایل چاپ عکس دانست. به عبارت دیگر، با پیشرفت دستگاه های چاپ شما می توانید عکس های خود را با کیفیت بسیار بالا چاپ کنید تا طول عمر بیشتری داشته باشند. شما همچنین این امکان را خواهید داشت تا هر عکس را در سایزهای مختلف چاپ کرده تا حس و حال آن بهتر به شما یا سایر افرادی که آن را تماشا می کنند، منتقل شود.
علاوه بر آن، برنامه های بسیار زیادی نیز موجود هستند که با استفاده از آن ها، شما می توانید تغییرات دلخواه خود را بر روی عکس ها اعمال کرده و حتی روی متریال های متفاوت تصاویر مورد نظرتان را چاپ کنید. برای مثال برخلاف تصور عموم،  کار کردن با اپلیکیشن های عکاسی حرفه ای چندان هم سخت نیست. شما می توانید عکس های خود را به کمک فاکتورهای متفاوت تغییر و یا حتی بهبود دهید. برای مثال می توان نور عکس را کم و زیاد کرد یا حتی افکت های بسیار زیبایی به آن اضافه کرد.
 


عدم دسترسی بعضی افراد به تکنولوژی

با وجود فراگیری گسترده دنیای دیجیتال، اما باز هم شاهد آن هستیم که بعضی افراد از جمله افراد پا به سن گذاشته در خانواده یا نزدیکان، دسترسی چندانی به تکنولوژی ندارند یا حتی ممکن است توانایی کار با وسایل دیجیتالی و هوشمند را نداشته باشند. پس با چاپ عکس به صورت فیزیکی می توان این افراد را نیز خوشحال کرد. علاوه بر آن، چاپ عکس ها از جمله کارهای قدیمی بوده که حس نوستالژیک را نیز به این افراد القا می کند.
 
سخن پایانی
در این مطلب سعی کردیم تا تعدادی از دلایل چاپ عکس را بررسی کرده و مزایای آن را یادآور شویم. مشخصا دلایل چاپ عکس تنها به این چند موردی که بیان کردیم، خلاصه نخواهد شد. حتی ممکن است هر شخص دلایل شخصی خاصی برای این کار داشته باشد. با چاپ فیزیکی عکس ها دسترسی به آن ها به طرز چشمگیری آسان تر خواهد بود. علاوه  بر آن، این عکس ها دائما در معرض دید ما هستند که این امر تاثیر قابل توجهی در روحیه فرد خواهد داشت. با گذشت زمان، تجربه نیز بارها ثابت کرده که نگهداری عکس ها در دستگاه های دیجیتالی نیز چندان مورد اعتماد نیست.
همچنین لازم به ذکر است که مجموعه عکس اَپ سامانه چاپ آنلاین عکس با همراهی کارشناسان متخصص یاری رسان شما در این زمینه است. چنانچه قصد چاپ عکس روی شاسی و چاپ آلبوم را دارید می توانید با متخصصان عکس اَپ در ارتباط باشید. آن ها راهنمای شما و پاسخگوی سوالات تان خواهند بود. از همراهی شما سپاسگزاریم و صمیمانه منتظر نظراتتان خواهیم بود.