حتما در عمر خود گذرتان به سازمان های دولتی خورده و از شما خواستند که برای انجام  کارهای اداری یا تشکیل پرونده
عکس پرسنلی ارائه دهید .
تاریخچه عکس پرسنلی در ایران به زمان پهلوی اول باز میگردد یعنی حدودا 100 سال پیش , یعنی درست از جایی که اردارات دولتی برای صدور مدارک و شناسایی بهتر افراد درج تصویر افراد را بر روی مدارک الزامی کردند.
در زمان ها قدیم گرفتن عکس پرسنلی به آسانی امروزه نبود و برای چاپ عکس باید سختی های بسیاری می کشیدند و البته نتیجه کار به خوبی و کیفیت عکس های امروزی خوب در نمی آمد ولی خوب برای آن دوران خیلی خوب بود.
چاپ عکس های پرسنلی عمدتاً در 3 سایز مختلف 2*3 سانتی متری و 3*4 سانتی متری و 6*4 سانتی متری می باشد که هر کدام از این سایزها برای مقاصد و مکانهای مختلفی استفاده می شود.

عکس پرسنلی


نحوه گرفتن عکس پرسنلی

ابتدا باید فرد بر روی صندلی مقابل دوربین به شکل تمام رخ بنشیند و سر او نه به سمت پایین باشد نه به سمت بالا و مستقیم باید دوربین را نگاه کند و همچنین بهتر است پس زمینه برای عکاسی سفید باشد و ذکر این نکته حیاتی می باشد که لباس فرد در زمان سفید بودن پس زمینه حتما تیره باشد. نکته مهم بعدی این است که بانوان باید حتما با حجاب کامل باشند و حتما روسری یا مقنعه تیره بدون طرح بر سر داشته باشند و همچنین آقایان نباید با ریش مدل دار عکس بگیرند.


عکس برای پاسپورت

عکس پاسپورت حتما باید جدید و بروز باشد در این تصویر باید چهره فرد حتما تمام رخ باشد و چهره حالت طبیعی داشته باشد . استفاده از جواهرات , آرایش غلیظ برای بانوان باشد اجتناب کرد . اگر معمولاً چهره‌تان به خاطر عرق کردن یا چرب بودن براق می‌شود، بهتر است قبل از گرفتن عکس آن با یک دستمال پاک کنید.


عکس لاتاری

عکس لاتاری هم یکی از زیر مجموعه های عکس های پرسنلی می باشد و گرفتن عکس لاتاری نیز مانند سایر عکس های پرسنلی قواعد خاص خودش را دارد. همچنین اگر قواعد عکس لاتاری بصورت کامل رعایت نشود فرم شما مورد تایید نخواهد بود و در لاتاری آن سال پذیرش نخواهید شد.
عکس لاتاری باید حتما رنگی باشد و اگر عکس انتخابی شما سیاه و سفید باشد پرونده شما رد می شود. پس زمینه عکس لاتاری باید حتما سفید و بدون سایه باشد, عکس گرفته شده حتما باید تمام رخ باشد و تمام چهره شما قابل رویت باشد.
حتما به یاد داشته باشید که از پوشیدن لباس های سازمانی و یا طرح دار و یا نوشته دار اجتناب نمایید و حتما لباس ساده بر تن داشته باشید , خانم ها در عکس لاتاری می توانند با حجاب و پوشش اسلامی عکس بگیرند اما باید حتما گردی صورتشان نمایان باشد, همچنین از عینک , کلاه و زیور آلات در هنگام ثبت عکس استفاده نکنید.