عکاسی پرتره به عکاسی ای گفته می شود که از صورت شخصی گرفته می شود و عکاس با ثبت این تصویر قصد دارد ماهیت یا شخصیت شخص را نمایش دهد.
عکاسان در عکاسی پرتره با یک چالش روزانه درگیر هستن چرا که سوژه عکاسی تکراریست و همیشه از صورت است اما عکاس باید با خلاقیت خود این عکس را زیبا کند و داستانی را در قالب یک عکس چهره به مخاطب نشان دهد و این کار بسیار سخت و خلاقانه است .
عکاسی پرتره یکی از مشهورترین مدل های عکاسی است که فرد عکاس میتواند سوژه خود را از بین عموم مردم با در نظر گرفتن داستان عکس خود پیدا کند. در این نوع عکاسی عکاس باید تمامی تکنیک های عکاسی را بلد باشد تا بتواند بهترین پرتره را ثبت کند.

عکاسی پرتره

تاریخچه عکاسی پرتره

تاریخ این نوع عکاسی به اواسط قرن نوزدهم بازمیگردد البته در آن زمان ها چاپ عکس کار بسیار دشواری بود و فرایند به این شکل بود که عکس ها با استفاده از صفحات نقره ای حساس به ید و بخار جیوه چاپ می شد.
در اوایل دوران عکاسی پرتره تنها از طریق تابش نور ملایم و به کمک عدسی ها صورت می گرفت و از پس زمینه ای ساده برای تمام تصاویر استفاده می شد. با پیشرفت تکنیک های عکاسی، امکان تصاویری با کیفیت بیشتر و زمان نوردهی کوتاه تر به وجود آمد. این تغییر موجب گرایش عکاسان به سوژه های دیگر از جمله عکس های خبری و جنگی شد.


دیا فراگم در عکس پرتره

پیشنهاد می شود که برای گرفتن عکس پرتره ، از دیافراگم باز استفاده شود تا عمق میدان کمتری دیده شود. در این صورت سوژه در تصویر برجسته تر شده و پس زمینه محو و بی اهمیت جلوه می کند. تأکید بر وضوح بالای پس زمینه در فضای باز به طرز باورنکردنی سوژه را بی اهمیت جلوه می دهد.

عکاسی پرتره


موقعیت سوژه، پس زمینه و حالت سوژه بر کادر بندی و عکاسی یک پرتره استثنایی اثر گذار است. در مورد دیافراگمی که ترجیح می دهید استفاده کنید تصمیم گیری نمایید. برای پیش زمینه خارج از نقطه کانونی از دیافراگمی مانند f/1.4 استفاده کنید. اگر به پیش زمینه بیشتری در نقطه کانونی یا عکس شفاف تری نیاز دارید، در بیشتر موارد از دیافراگمی استفاده کنید که دو یا سه نقطه بیشتر از حداقل دیافراگم است و شفاف ترین نقطه لنزهاست.
برای مثال لنزهای f/2.8 در نقاط تقریبی f/5.6 تا f/8 شفاف ترین هستند. اگر کمی پیچیده شد، می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات مطرح کنید. در نظر داشته باشید که همه پرتره ها در استودیو گرفته نمی شود و این موضوع در فضای باز بیشتر دیده می شود . عکاسان حرفه ای پرتره با زیر نظر گرفتن و سرعت عمل بالا، هر تغییر کوچک چهره شخص را در عکاسی مورد توجه قرار داده و بهترین حالت را عکاسی می کنند. تشخیص خصوصیات فردی برای ثبت بهترین حالت شیوه هوشمندانه ای است.

عکاسی پرتره


بهترین تنظیمات برای عکاسی پرتره

در این قسمت از مقاله بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی از چهره در نور طبیعی یا فلش دوربین مطرح خواهد شد. ترفندهایی که مطرح می شود هم برای کسانی که تازه کار هستند و هم افراد متخصص مفید خواهند بود. عکس گرفتن در نور طبیعی متداول تر است بنابراین با این تنظیمات در دوربین شروع خواهیم کرد. پیشنهاد می کنیم که دوربین تان را در وضیعت تنظیم دستی قرار دهید تا کنترل در دستتان باشد. البته زمان بیشتری برای گرفتن عکس نیاز خواهد بود اما مسلما این شما هستید که در مورد کیفیت عکس نهایی قضاوت خواهید کرد نه دوربین تان.